Kültür

 

Köklerime Seyahat
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği Yazar Nermin Bezmen’in konuşmacı olarak katıldığı “Köklerime Seyahat” konulu söyleşisi ve imza etkinliği 06 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Nermin Bezmen, söyleşisinde kitaplarla tanışmasından bugüne değin süren yazarlık yolculuğunun anekdotlarını paylaşmıştır. Gençlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği söyleşide, Nermin Bezmen sıkça gençleri okuma alışkanlıklarının ve yazma becerilerini geliştirmeye davet etmiştir.
Yaşamın Dengesi Güzelliklerdedir Seminer
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği fotoğraf sanatı ve resim konulu seminer, ressam ve fotoğraf sanatçısı Sayın Şakir Sağlam’ın katılımıyla 21 – 23 Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Şakir Sağlam seminerde yaptığı konuşmada resim ve fotoğraf sanatı arasındaki farka vurgu yapmıştır. Sanatçı, resimi el ile yapılan çizgisel ve renkli çalışmalar olarak tanımlamış ve T-Resim yaklaşımı ile örneklerini de gençlerle paylaşmıştır.
Türkiye Petrol Piyasaları: Dünü, Bugünü Paneli
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Türkiye Petrol Piyasaları: Dünü, bugünü paneli 7 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu panel etkinliği, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Denetim Daire Başkanı Mehmet İbiş, Petrol Sanayi Derneği Genel Sekreteri Dr. Erol Metin, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu Üyesi Serhakan Piyade, İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Aslan, İAÜ Rektör Yardımcısı Hasan Saygın’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Dr. Erol Metin bu sektörde artan bir vergi yükü bulunduğunu belirterek, 1 litre benzinin %50’sinin ÖTV’ye, %15’inin de KDV’ye yani %65’inin vergiye mahsup edildiğini bildirmiştir. Türkiye’nin enerji bileşenlerinin petrol, doğal gaz ve kömürden oluştuğunu belirten Metin, bu bileşen Türkiye’nin enerji ihtiyacının %95’ini karşılamakta olduğunu bildirmiştir. Petrol piyasasında 2003 – 2008 yıları arsında çıkan yeni kanun ile o dönemin akaryakıt talebinin arttığı, akaryakıtın önemli bir vergi unsuru olarak Türkiye’ye her yıl 2-3 milyar TL ilave vergi sağladığı panelde vurgulanmıştır. Dünyada petrol piyasasında yaşanan gelişmelerin Türkiye’de de yansımalarının olduğu, Türkiye’deki istasyonların hem kalite hem de işleyiş açısından dünyada önemli örnekler arasında yer aldığı bildirilmiştir. Enerji piyasasında değişen kurallar, artan rekabet, yeni kanunlarla sektördeki ortaklıkların bayi ve dağıtım ilişkilerinin değişimi de vurgulanan konular arasında yer almıştır. Türkiye’de akaryakıt sektöründe 4 rafineri, 53 dağıtıcı firma, 82 depo ve 12 bin 701 istasyon bulunduğu, buralarda 250 bin kişinin istihdam edildiği ve bu haliyle akaryakıt piyasasının günümüzde 75 milyar TL’lik parasal büyüklüğe ulaştığı bildirilmiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Çelikkale petrolün dünyanın gözdesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin petrol ithal eden bir ülke olduğunu ve bunun için de önemli bir bütçe ayırmak zorunda kalındığını belirmiştir. Panel etkinliği katılımcılara plaket takdimi ile sona ermiştir.
Medeniyetler İttifakı Konferansı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen organizasyonda Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet AYDIN, 19 Şubat Cuma günü Saat 14.30’da “Medeniyetler İttifakı” konulu bir konferans vermiştir. Prof. Dr. Mehmet AYDIN, yaptığı konuşmada; Medeniyetler İttifakı’nın, Birleşmiş Milletler himayesinde yürütülen bir dünya projesi olduğunu belirtmiştir. Öte yandan ittifaka 110’un üstünde katılan üye olduğunu söyleyen Aydın, her ülkenin ulusal boyutta ittifakla ilgili bir takım projeleri hayata geçirdiğini bildirmiştir.

Prof. Dr. Aydın, Medeniyetler İttifakının sıcak çatışmalar ve terörü önlemek için kurulmuş bir ittifak olmadığını, siyasi ve politik bir proje olduğunu bildirmiştir. Medeniyetler İttifakı’nın, kültürden ve medeniyetten kaynaklanan demokratik bir yönetim biçimi olduğunu, farklılıklarla yönetilmesinin öncelikli bir durum olduğunu ve atılacak adımlarla ilgili olarak karar verecek merciin siyasi merciler olduğunu vurgulamıştır.

Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Yeni Projeler Söyleşi
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Yeni Projeler” konulu söyleşinin konuğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmuştur. Söyleşi programı gençlerin yoğun katılımı ile 9 Şubat 2010 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir. Sayın Topbaş, İstanbul’ un sorunlarını ve çözüm projelerini ele almıştır. Ulaşım sorununa metrobüsün olumlu cevap verdiğini ifade eden Topbaş “Doğu-Batı yönünde günde 150 bin kişiyi taşıyacak ve toplam 54 km’ yi bulacak olan yolun Beylikdüzü’ ne kadar devam edeceği” müjdesini vermiştir. İstanbul’ da beklenen deprem ve İstanbul’ un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile birlikte yaptıkları çalışmalardan bahseden Topbaş, katılımcıların sorularını da yanıtlamıştır.
Nükleer Gücün Gelişim Öyküsü
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Aydın Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği ve Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Aras’ın konuşmacı olarak katıldığı “Nükleer Gücün Öyküsü” konulu seminer programı 25 Kasım 2009 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sayın Prof. Dr. Namık Kemal Aras seminer programında temiz bir çevre için nükleer enerjinin tercih edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Nükleer enerji konusunda yaklaşık 50 yıl çalışan, ayrıca iki yeni radyoizotop keşfeden Prof. Dr. Namık Kemal Aras, “Dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınma ve buna büyük katkıda bulunan karbondioksit üretiminden uzak nükleer enerjinin, çevre için en temiz enerji çeşitlerinden biri olduğu muhakkaktır.” demiştir. Prof. Dr. Aras, bilinmeyen bir gücün kısa sürede geliştirilmesi ve bunun da bilim, teknik ve mühendislik dallarının titizlik ve koordinasyonuyla binlerce bilim adamı ve teknisyenle yapılmasının çok büyük bir çalışma olduğunu söylemiştir. Sayın Aras, konferans sunuşu sırasında nükleer gücün tarihsel gelişim sürecinin öyküsünü de katılımcılarla paylaşmıştır.
Afet Yönetiminde Etkinlik
Anadolu Eğitim ve Kültür vakfı ile İstanbul Aydın Üniversitesi ve Hayata Destek Derneği işbirliğiyle afet yönetimi alanında çalışan kurum ve kuruluşları biraraya getirerek Türkiye’nin afet risklerini anlamak, afetlere ne kadar hazırlıklı olduğumuzu tartışmak, insani yardım ve afet yönetimi konusundaki ihtiyaçları tespit etmek, bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak ve ileriye yönelik işbirliklerinin temellerini atmak amacıyla 23-24 Ekim 2009 tarihlerinde bir seminer ve çalıştay organize edilmiştir. Bu faaliyete Mavi Hilal Vakfı’ndan Dr. Nehir Varol, Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nden Zafer Karakaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı AKOM’dan Prof. Dr. Metin İlkışık, Kocaeli Üniversitesi YUBAM’dan Prof. Dr. Şerif Barış, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’ndan Hansın Doğan, Afete Karşı Sivil Koordinasyonu Destekleme Derneği’nden Tuğrul Paşaoğlu konuşmacı olarak katılmışlardır. Afet yönetiminde etkinliği artıracak uygun yollar bulmak, afetler gerçekleşmeden afet durumunda oluşabilecek insani ihtiyaçların nasıl karşılanabileceğine ilişkin, kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu en iyi şekilde ortaya koymak, afet yönetiminde kullanılan mekanizma, süre ve sistemleri incelemek, hem operasyonel, hem savunuculuk faaliyetlerinde kullanılabilecek yeni metodları belirlemek üzerine görüşler bildirilmiştir. Afet yönetiminde etkinliği sağlamak için sivil toplum kuruluşlarının faaliyet sürdükleri yapısal ortam ve afet yönetimini düzenleyen mevzuatın mutlaka daha teşvik edici olması vurgulanmıştır.
Uluslararası Müzakereci Demokrasi Sempozyumu
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ile İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından düzenlenen ve iki gün süren sempozyum yurt içi ve yurt dışından 50 bilim insanının sunumuyla 14 – 15 Nisan 2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Açılışını Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yaptığı Müzakereci Demokrasi Sempozyumu’nun kapanış oturumunu Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk yönetmiştir. Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Salih Çelikkale ve Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın konuşmalarının ardından, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, demokrasi anlayışının halkın iradesine dayandığını vurgulayan sunuşunu gerçekleştirmiştir. Bakan Şahin ülkemizdeki demokrasinin geçirdiği her şoktan sonra daha da güçlenerek çıktığını ve ülkemizde yürütülen temsili demokrasinin haklılığının yer yer vatandaşlarımız tarafından sorgulandığını belirtmiştir. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, demokrasinin derinlik kazanması, Türkiye’nin aydınlık geleceğinin en büyük teminatı olacağını söylemiştir. Sayın Hayati Yazıcı toplum olarak nasıl ki dünyadaki değişim ve dönüşümleri yakından takip ediyor ve ülkemizin çağdaş uygarlık istikametinde değişmekte oluşunu büyük bir heyecanla karşılıyorsak, aynı şekilde demokrasi kavramının kazandığı açılımlara da dikkatimizi yöneltmeliyiz diyerek bu konudaki en büyük görev ve sorumluluğun bilim adamlarına düştüğünü vurgulamıştır. AKEV ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Dr. Mustafa Aydın Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr Sami Selçuk ve diğer katılımcıları teşekkür plaketi sunmuştur.
Turizme Genel Bakış Konferansı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Aydın Üniversitesi işbirliği düzenlediği Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Koray Yetik’in konuşmacı olduğu konferans 7 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, kurulduğundan bu yana Turizm ve Turizm yatırımcılarının çeşitli sorunlarının çözümünde yardımcı olan, kamuoyuna turizm yatırımcılığının önemini anlatan, ülkemizin dünya turizminden aldığı payı her geçen gün biraz daha arttırmak için çaba sarf eden, Turizm sektöründe yatırım yapan kişileri ve şirketleri temsil eden bir sivil toplum kuruluşudur.

Sayın Koray Yetik Türkiye’de turizme genel bakış sunuşunda turizmde çevre konusundaki duyarlılığın artırılması, sıvı ve katı atık sistemleri tesis bazında değil, yöresel düzeyde çözülmesi, merkezi bütçelerden kaynak aktarılarak ve ayrıca bu konuda tesisler ile belediyelerin ortak hareket ederek ilave fonlar oluşturmaları gerekliliğini vurgulamıştır. Sayın Yetik, başta belediyeler ve meslek örgütleri olmak üzere tüm özel ve kamu kuruluşları işbirliği yaparak turizmin sorunlarına çözüm bulmaları gerektiğinin önemini vurgulamıştır.

Kurumların altyapı ve tanıtım konularında güç birliği yaparak ortak hareket etmelerinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Yetik, destinasyon tanıtımlarının uluslararası fuarlarda hayati rol oynadığını belirtmiştir. Bu bağlamda fuarlarda yöresel stantlara yer verilmesi gerektiği konusuna da dikkatleri çekmiştir.

Sayın Koray Yetik, yöresel ve bölgesel sorunları gidermek için daha fazla sivil inisiyatifin kullanılması ve bunun için turizmcilerin sivil toplum örgütlerine katılmaları ve bu örgütlerde aktif olarak çalışmalarının faydalarından söz etmiştir.

Türkiye’nin Enerji Kaynakları Konferansı
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen konferansta Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerji konusunda dışa bağımlılığa karşı somut projeler üretildiğini bu nedenle ümitsiz olmadığını söyledi. Güler, sahip olduğumuz kaynakları kullanarak, dışa bağımlılığı giderek azaltan, hatta ortadan kaldıran bir uygulama içinde olduklarını belirtmiştir. Bakan Güler, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalarına ilişkin olarak yeni enerji kaynakları üzerinde yoğunlaştıklarını bildirmiştir. İlk olarak, boşa akan sular üzerine tribünler yaptıklarını ve 1600 proje ile bu şekilde elektrik ürettiklerini bildirmiştir. Türkiye’nin rüzgâr haritasını ve rüzgârdan yararlanma konusunda Türkiye’yi Avrupa’da 12. sıraya yükselttiklerini vurgulamıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, güneş enerjisi ve jeotermal enerjiden de yararlandıklarını buna ilişkin her ilin ve ilçenin güneş haritalarının oluşturulduğunu bildirmiştir. Jeotermal enerji konusunda potansiyel olarak Avrupa’da birinci, dünyada 7. sırada olduğumuz Jeotermal enerji kaynaklarımızı elektrik üretimi ve seracılıkta kullanmak üzere çalışmalar yaptıklarını ifade etmiştir. Konferans sonunda AKEV ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından Bakan Güler’e teşekkür plaketi takdim edilmiştir
Global Kriz ve Türk Sanayisine Etkileri Konferansı

Kültür Vakfı’nın Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği “Global Kriz ve Türk Sanayisine Etkileri” konulu konferans Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın teşrifiyle 20 Mart 2009 tarihinde düzenlenmiştir. Gençlerin büyük ilgi gösterdiği konferansta konuşmasına “Bugün yaşanan krizi nerede ve ne zaman duracağı belli olmayan freni patlamış bir kamyon gibi görüyorum” diye başlayan Çağlayan, “Ancak hiçbir ülkede başlayıp, bitmeyen kriz yoktur” diyerek, bu krizin de en az hasarla atlatılacağını vurgulamıştır.

Bakan Çağlayan, Türkiye’nin dışa açık ekonomik politikası, önemli coğrafi konumu ve son yıllarda artan ihracatı dolayısıyla bugün yaşanan küresel krizin etkisi altında olduğunu söylemiştir. Türk Sanayisinin geldiği durumun son derece olumlu olduğunu belirten Çağlayan; Türkiye’nin 132 milyar dolar ihracatının yüzde 90’ından fazlasının sanayi ürünü olduğunu ve ihracatın yüzde 60’ını Avrupa’ya yaptığını bildirmiştir. Siyasi ve ekonomik istikrar, hukuki altyapı gibi unsurlara bakan yabancı yatırımcıların son 5 yılda Türkiye’ye 60 milyar dolar yatırım yaptığını belirtmiştir.

Türkiye’nin 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefi bulunduğunu anımsatan Çağlayan, bütün planları bu çerçevede yaptıklarını, şu anda da piyasanın canlanması, çalışanların işini kaybetmemesi için pek çok önlem aldıklarını ifade etmiştir. Konuşmasının ardından AKEV ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Bakan Zafer Çağlayan’a bir teşekkür plaketi takdim etmiştir.

Kadın, Siyaset, Şiddet Paneli

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadın, Siyaset ve Şiddet” konulu panel 8 Mart 2009 tarihinde düzenlenmiştir. Panele Ayseli Göksoy, Aylin Kotil, Yrd. Doç. Dr. Ebru Ceylan ve Nevval Sevindi panelist olarak katılmışlardır. Bu panel etkinliğinde kadına ilişkin sorunlar ele alınmış ve kadının toplumdaki yeri üzerine görüş ve öneriler sunulmuştur. Bu panelde, Türk Kadınlar Birliği Başkanı ve Siyasetçi Ayseli Göksoy, konuşmasını siyaset ve şiddet açısından ele alarak, kadınların şiddete maruz kaldıklarını ve her ne kadar gizli ve siyasi oyunlar sergilense de aslında sağduyuları ve yaratıcı özellikleri ile kadınların önü açıldığında her görevi başarıyla yerine getirebileceklerini bildirmiştir. İşkadını ve gazeteci Aylin Kotil, konuşmasını kadının anneliği yönünden ele almıştır. Kotil, Türkiye’de kadın istihdamında büyük düşüş olduğunu ve hala annelerin oğullarını “paşa oğlum” diye yetiştirdiklerini ifade etmiştir.

Türkiye’de erkek çocukların iş ve meslek sahibi olmaları sağlanırken, annelerin kız çocuklarını zengin biri ile evlendirme arayışında olduklarını ifade ederek, kız çocuklarımızın meslek sahibi olmalarını sağlamamızın önemini vurgulamıştır. İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Ceylan ise kadınların sahip olduğu hukuksal haklara ilişkin açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Ceylan, kadınlara değer verilen bir toplum olma yolunda Atatürk’ün yaptığı en önemli reformun hukuk reformu olduğunu bildirmiştir. Konuşmasında hukukun kadınlar yönünde nasıl işlediğini net bir şekilde ortaya koyan Ceylan, 10 Ocak 2002 tarihi itibari ile Medeni Kanuna yenilikler geldiğini, bu çerçevede, kadın-erkek eşitliği, eşitsizlik hükümlerinin yeniden düzenlendiğini, kadının emeği, evde çalışmasının da katkı olarak medeni kanunda değerlendirildiğini ve aile reisliğinin kaldırıldığını ifade etmiştir

Dik Işık Çekirdeklerini

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu koordinasyonu ile Cumhuriyet Dönemi’nin yetiştirdiği nadide kültür, sanat ve düşün insanı Atilla İLHAN’IN (1925-2005) yaşamını; çeşitli boyutlarıyla, öğrencilerine, bir nebze de olsa tanıtabilmek ve ilham vermek amacıyla, Dik Işık Çekirdeklerini..” adıyla bir etkinlik 27 Aralık 2005 tarihinde düzenlendi. Programa oyuncu ve modacı, İLHAN’ın kız kardeşi Çolpan İLHAN ALIŞIK; yazar-şair Metin CELAL; TRT 2 yapımcısı Nedret ÇATAY ve “Aşk Şiirlerinin Büyük Kaptanı Attila İLHAN” adlı belgeselden özet bir sunumla birlikte, gazeteci ve belgeselci Nebil ÖZGENTÜRK katıldı.

Sanat Üzerine
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu işbirliği ile düzenlenen ve gençleri sanat dünyası ile buluşturmayı hedefleyen söyleşi faaliyeti 10 Mayıs 2005 de gerçekleştirilmiştir. Sanatçı Sayın Kenan Işık’ın konuşmacı olduğu söyleşi programına çok sayıda genç katılmış, sanat, tiyatro ve sinema üzerine pek çok değerlendirme vurgulanmıştır.
Avrupa-Akdeniz Bölgesel İşbirliği Komitesi Toplantısı

AB ve Akdeniz ülkerinden 180 belediye başkanı ve yöneticisinin üye olduğu Avrupa–Akdeniz Bölgesel İşbirliği Komitesi COPPEM; Başkanlık Divanı, Şehirler ve Bölgelerarası işbirliğinden sorumlu ikinci komisyonu toplantısını Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ev sahipliğinde Anadolu BIL Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirdi.

Türkiye’den; Yerel Yönetimler Derneği ve Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse başta olmak üzere toplam 12 belediye başkanı veya STK yöneticisi üyesi bulunan COPPEM’in II. Komisyon toplantısı; İtalya, İrlanda, Fas, Ürdün, Lübnan, Mısır, Hollanda, İsrail, Malta, Macaristan, Tunus, Polonya, Filistin, Belçika, Yunanistan, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs ve Portekiz’den 70 delegesinin katılımıyla gerçekleşti.

Çağdaş Türk Edebiyatı (10.01.2005)
Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu koordinasyonu ile yaşamını edebiyata, okumaya, yazmaya adamış bir yazarın, Sn. Selim İleri’nin Yorumundan “Çağdaş Türk Edebiyatı” isimli söyleşi 10 Ocak 2005 tarihinde düzenlenmiştir.